Президент України підписав Закон №3680-ІХ, який вносить зміни до трудового законодавства України та регулює працю домашніх працівників. Документ був опублікований 24 травня 2024 року і набирає чинності 24 серпня 2024 року.

Основна мета закону – встановити чіткі правила працевлаштування та захисту прав тих, хто працює в приватних домогосподарствах, таких як домогосподарки, няні, садівники та інші подібні працівники.

Няня, кадр из видео
Няня, кадр из видео

Нова глава у Кодексі законів про працю (КЗпП)

Внесено нову главу ХІ-А "Регулювання праці домашніх працівників", яка складається з шести статей. У ній закріплюються правовий статус домашніх працівників, поняття домашньої праці та її особливості.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ "Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Умови трудового договору

Закон встановлює обов'язкові умови трудового договору для домашніх працівників. Особливу увагу приділено умовам проживання працівників у домогосподарстві роботодавця, а також забороні роботодавцю здійснювати відрахування із зарплати працівника на оплату житла.

Гарантії та захист

Садівник, фото: youtube
Садівник, фото: youtube

Працівники отримують законодавчі гарантії щодо захисту їх честі, гідності та недоторканності особистого життя. Роботодавець не має права примушувати працівника розголошувати конфіденційну інформацію, яку він отримав під час виконання своїх обов’язків.

Робочий час та відпочинок

Закон детально врегульовує питання робочого часу, надурочних робіт, чергування та участі в поїздках з членами домогосподарства. Працівники можуть обирати альтернативні варіанти обліку робочого часу.

Припинення трудового договору

Тепер є нові підстави для розірвання трудового договору. Це стосується ситуацій, коли роботодавець і працівник не можуть знайти спільну мову або завдали один одному шкоди. Також є умови для розірвання договору, якщо помирає роботодавець або працівник.

Захист прав інспекцією праці

Згідно із законом, роботодавці тепер зобов'язані надавати інформацію про умови праці, якщо органи контролю просять.

Нагадаємо, українцям дали шанс зменшити витрати на комуналку: які умови

Раніше ми писали про те, що виплати пенсій можуть припинити: які є на це причини

Крім того, Знай.ua повідомляв, пенсійний фонд прийде до українців додому: людям має сподобатись